Küçükler Kategorisi Kurallar

Bu duyuru 2015-10-27 07:46:51 tarihinde yayınlanmıştır ...

KÜÇÜKLER OYUN KURALLARI

Küçük takımlarda (kız ve erkek) 2002 ve daha küçük (2003-2004….) doğumlular oynayabilir.

Küçükler Kategorisinde takımlar karşılaşmalara en az 10 oyuncu (en fazla 12) ile çıkmak ve aşağıda belirtilen şekilde yer vermek zorundadır.

1. Periyot Beş oyuncu

2. Periyot 1. Periyotta oynamayan beş oyuncu

3. ve 4.Periyot daha önce oynamamış (varsa) sporcular ve serbest.

1. ve 2. periyotlarda oyuncu değişimi

sadece aşağıdaki koşullarda yapılabilir.

(1) Doktor veya doktor bulunmayan maçlarda hakemin görüşü ile sakatlandığı ve maça devam edemeyeceğine kanaat getirilen sporcular yerine. (bu durumda oyundan çıkan sporcu isterse tedavisi tamamlandıktan sonra -aynı periyot içinde- yerine girmiş olan takım arkadaşı ile yer değiştirerek tekrar oyuna dahil olabilir)

(2) Oyuncunun beş (5) faul hakkını doldurması halinde.

(3) Her periyodun beşinci dakikasından sonra olmak kaydıyla antrenörün kanaatine göre oyuncunun yorgunluk sebebiyle maça devam edemeyecek olması durumunda. Bu hak her periyot için sadece tek bir oyuncu için ve bir kez geçerlidir.

Yukarıda belirtilen oyuncu değişikliği gereksinimi halinde kadroda yer alan herhangi bir oyuncu oyuna girebilir. Oynadığı süreye bakılmaksızın birinci ve ikinci periyotların ikisinde de yer almış sporcular üçüncü periyotta oynayamaz.

Ayrıca TBF’nin kararı ile 2010-2011 sezonundan itibaren küçükler (kız-erkek) kategorisinde 3 (üç) sayı uygulaması kaldırılmıştır.

Antrenör yönetmeliğine göre küçüklerde en az D kategori ve üstü (C-B-A) antrenörler baş antrenör olarak görev yapabilir. E Kategori antrenörler, bu kategorilerde bir antrenörün yanında yardımcı antrenör olarak görev yapabilirler.

 Dosyalar
Yararlı Linkler